سبد خرید

خواص گرده گل

خواص گرده گل: امروزه خواص گرده گل بسیار مورد متوجه افراد قرار گرفته است، به طوری که این محصول را به عنوان یک مکمل غذایی کامل و مفید معرفی می‌کنند. پزشکان و متخصصان معتقدند که این محصول یک وعده غذایی کاملا مفید و سالم است.

به عنوان یک وعده غذایی برای مصارف انسانی به صورت دانه‌های کوچک زرد متمایل به نارنجی و قهوه‌ای تیره مصرف می‌شوند‌. گرده گل مزه شیرینی دارد که با توجه به اینکه زنبورها از کدام گل‌ها این گرده‌ها را جمع آوری می‌کنند، متفاوت خواهد بود.

گرده گل به عنوان یک محصول طبیعی حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی، کربوهیدرات‌ها و آنزیم‌ها است که این‌ها از گرده‌های گیاهان مختلف به دست می‌آیند. همچنین سرشار از فلاونوئیدها هستند که بیش از 96 ماده مغذی در آنها وجود دارد.

زنبور و گرده گل

مزایای گرده گل برای سلامتی

تحقیقات زیادی روی خواص گرده گل صورت گرفته و همگی از نتایج مثبت آن برای سلامتی خبر می دهند. در ادامه 3 مزیت گرده گل برای سلامتی آورده شده است:

  • گرده گل یک آنتی اکسیدان قوی

از خواص گرده گل می‌ توان به خاصیت آنتی اکسیدانی آن اشاره کرد که قادر است،  آسیب‌های سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد را کاهش دهد. همچنین این‌ امکان وجود دارد که سلول‌ها را در برابر آسیب‌های ماوراء بنفش خورشید محافظت کند.

  • خواص گرده گل برای کبد

مطالعات نشان می‌دهد که از خواص گرده گل می‌توان به حفاظت آن از کبد اشاره کرد. به طوری که کبد را در برابر آسیب‌ها و بیماری‌ها حفظ می‌کند. حتی ممکن است به آسیب‌های کبدی ناشی از اعتیاد به الکل و مواد مخدر نیز کمک کند.

مطالعه‌ای در سال 2013 نشان داد‌ که خواص گرده گل باعث بهبود سلول‌های کبدی می‌شود و این عضو حیاتی بدن را از آسیب‌ها و بیماری‌ها محافظت می‌کند.

از خواص عسل چهل گیاه اطلاعی دارید؟ می توانید به صفحه خرید عسل چهل گیاه درباره خواص بی نظیر این عسل مطالعه نمائید.

  • خواص گرده گل برای پوکی استخوان

از دیگر خواص گرده گل می‌توان به خاصیت جادویی آن برای پوکی استخوان اشاره کرد. برای داشتن استخوان‌های سالم ضروری است که در طول روز از مواد معدنی، ویتامین‌ها و کربوهیدرات استفاده کنید.

شاید نتوانید همه این مواد را در طول یک روز مصرف نمایید، اما گرده گل مولتی ویتامین طبیعی است که سرشار از ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و مواد آلی است و به عنوان یک دارو برای پوکی استخوان عمل می‌کند.

در واقع با مصرف کافی گرده گل‌ می‌توانیم مواد مورد نیاز پوکی استخوان را تامین کنیم تا هیچوقت دچار پوکی استخوان نشویم.  اگر زمانی به این بیماری مبتلا شدید، گرده گل می‌تواند هم روند بیماری را کنترل کند و هم آن را درمان کند.

اما زمانی پوکی استخوان توسط گرده گل رو به بهبودی پیش می‌رود که از این ماده به طور منظم استفاده کنید. بسیار مهم است که  از روش‌ های درست مصرف گرده گل آگاه باشید و  به طور روزانه آن را استفاده کنید. در این صورت خیالتان راحت است که گرده گل برای درمان پوکی استخوان اثرات لازم را نشان می‌دهد.

جهت آشنایی با موارد تجویز نیش زنبور عسل می توانید به صفحه فواید نیش زنبور عسل مراجعه نمائید.

انواع خواص گرده گل

برای خرید عسل طبیعی به ضمانت قیمت و کیفیت می توانید به صفحه خرید عسل مراجعه نمائید.

چگونگی مصرف گرده گل

بهتر است گرده گل را در وقت صبح و به صورت ناشتا مصرف کنید. طریقه مصرف به این صورت است که گرده گل را می‌توانید در درون یک اسموتی مخلوط کنید یا می‌توانید از آن برای تهیه دسرهای مختلف بهره ببرید.

دانه‌های گرده گل را می‌توانید به صورت مستقیم در سالاد خود سرو کنید یا در درون سس سالاد مانند سس خردل عسلی ترکیب نمایید تا مزه متفاوتی را در سالاد خود امتحان کنید.

از گرده گل می‌توانید برای تزیین  شکلات و یا کیک استفاده کنید؛ همچنین می‌توانید این ماده را با عسل طبیعی و ماست ترکیب نمایید.

با مخلوط کردن برش‌های سیب در هوموس و سپس پر کردن با دانه‌های گرده گل شما با یک میان وعده سرشار از پروتئین و فیبر روبرو خواهید بود.

آیا مصرف گرده گل عوارض دارد؟

گرده گل بدون عوارض است اما برای افرادی که دچار حساسیت هستند ممکن است خطرناک باشد. به طور کلی، گرده گل برای افراد معمولی هیچ گونه حساسیتی تولید نمی‌کند ولی افراد دارای آلرژیک نسبت به محصولات زنبور عسل ممکن است با مصرف آن واکنش نشان بدهند.

مصرف گرده گل برای کودکان بسیار مناسب است اما با این وجود باید محتاط باشید زیرا برخی از کودکان به آن آلرژی دارند. افراد حساس به گرده گل معمولا واکنش هایی مانند تنگی تنفس و کهیر را نشان می دهند.

Rate this post
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *