سبد خرید

گرده گل چیست؟

گرده گل، ماده‌ای است که از تعامل زنبورها با گل‌ها ایجاد می‌شود. زنبورها با زدن پاهای مودار خود به قسمت نر گل که حاوی گرده است، گرده را جمع‌آوری کرده و آن را باکمی عسل و بزاق دهانشان مخلوط می‌کنند.

زنبورها با استفاده از موهای پاهای خود گرده را در یک حفره به نام سبد گرده فشرده می‌ سازند. جالب است بدانید که از گرده گل به همراه شهد گل برای تهیه عسل و تغذیه ملکه زنبورعسل استفاده می‌شود. در این مقاله به خواص گرده و فواید مصرف آن می‌پردازیم و اطلاعات جامعی در مورد موضوع تحقیقات اخیر در مورد خواص تغذیه‌ای گل گرده ارائه خواهیم داد.

گرده گل

 ترکیبات گرده گل چیست؟

ترکیب شیمیایی گرده گل بسته به عواملی مانند گیاهی که از آن می‌آید، گونه زنبورهای جمع کننده و منشأ جغرافیایی آن متفاوت است. تجزیه‌وتحلیل گرده مؤثرترین راه برای تعیین منبع گیاهی آن است. در زمان‌های اخیر، طیف متنوعی از محصولات زنبورعسل، ازجمله قرص، آب‌نبات‌چوبی، مایعات خوراکی و تونیک‌ها برای مصرف انسان ایجادشده است.

انواع گرده  گل

رنگ گرده گل‌ها توسط رنگ‌دانه‌هایی به نام کاروتنوئیدها تعیین می‌شوند که می‌توانند بینشی در مورد منشأ گیاه ارائه دهند.
– گرده نارنجی: مرکبات
– گرده سیاه: گل شقایق
– گرده کرمی (قهوه‌ای مایل به قرمز): گل ختمی

مواد مغذی گرده  گل

  • کربوهیدرات‌ها:

اجزای اصلی گرده هستند که تقریباً 40 تا 85 درصد وزن خشک آن را تشکیل می‌دهند. در میان کربوهیدرات‌های مختلف موجود در گرده، فروکتوز فراوان‌ترین است و پس‌ازآن گلوکز و ساکارز قرار دارند.

الیگوساکاریدها و پلی ساکاریدها نیز اجزای مهمی هستند که در تنظیم عملکردهای بیولوژیکی نقش دارند. این ترکیبات همچنین به‌عنوان نشانگر برای شناسایی منبع گیاهی گرده عمل می‌کنند. بااین‌حال، شناسایی آن‌ها با استفاده از روش‌های تحلیلی مانند GC و HPLC به دلیل ماهیت آب‌گریز، وزن مولکولی بالا و قطبیت مشابه می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

  • پروتئین و اسیدهای آمینه:

پروتئین‌ها دومین جزء فراوان در گرده گل هستند و تقریباً 14 تا 30 درصد وزن خشک آن را تشکیل می‌دهند. در کنار پروتئین‌ها، گرده حاوی 20 اسید آمینه ضروری است که پرولین، اسید گلوتامیک و ا  سید آسپارتیک برجسته ترین آن‌ها هستند.

بااین‌حال، ترکیب و کمیت اسیدهای آمینه می‌تواند در بین نمونه های گرده مختلف جمع‌آوری شده از گیاهان مختلف و منشأ جغرافیایی متفاوت باشد. محتوای غنی از پروتئین و اسید آمینه، گرده گل را به منبعی عالی برای تغذیه حیوانات و انسان تبدیل می کند.

  • چربی ها

گرده‌های جمع‌آوری‌شده توسط زنبورها حاوی تقریباً 1 تا 10 درصد کل لیپیدها به شکل خشک است. محققان از روش‌های GC و GC-MS برای تجزیه‌وتحلیل اسیدهای چرب موجود در گرده استفاده کرده اند و در مجموع 20 نوع مختلف را شناسایی کرده اند. علاوه بر این، این مطالعات ارتباطی بین توزیع اسیدهای چرب و گونه های گیاهی که گرده از آن منشأ می گیرد، ایجاد کرده است.

بااین‌حال، ساختارهای پیچیده لیپیدها و وجود ایزومرهای مختلف لیپید، شناسایی سایر گروه‌های لیپیدی، مانند فسفولیپیدها و اسفنگولیپیدها، با استفاده از تکنیک‌های تحلیلی کنونی را چالش‌برانگیز می‌سازد.

 

گرده گل چیست

فواید درمانی گرده گل

فواید درمانی این محصول  عبارتند از:

  • تقویت سیستم ایمنی: گرده گل با ارائه خواص آنتی بیوتیکی و آنتی اکسیدان هایی که از عفونت ها و اکسیداسیون ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
  • افزایش انرژی: وجود کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و ویتامین B در گرده باعث افزایش سطح انرژی می‌شود.
  • درمان بیماری های پوستی: خواص ضد التهابی گرده به درمان بیماری های پوستی مانند پسوریازیس یا اگزما کمک می کند، در حالی که اسیدهای آمینه و ویتامین های آن از سلول های پوست محافظت و بازسازی می‌کنند.
  • ارتقای سیستم تنفسی سالم: آنتی اکسیدان های گرده دارای اثر ضد التهابی بر روی بافت های ریه هستند و به حفظ سلامت سیستم تنفسی و جلوگیری از حملات آسم کمک می‌کنند.
  • درمان آلرژی: سطوح بالای هیستامین در گرده گل می‌تواند به طور موثری آلرژی ها ازجمله آسم، مشکلات سینوسی و سایر مشکلات تنفسی را درمان کند.

سخن پایانی

این محصول به‌عنوان یک مکمل غذایی عالی به شدت توصیه می‌شود و تاثیرات مثبتی بر سلامت انسان دارد. این دارای ارزش غذایی قابل توجهی است که بر متابولیسم در سطح مولکولی تأثیر می گذارد و فرآیندهای بیوشیمیایی خاص را تنظیم می کند. رژیم غذایی غنی از گرده به ویژه برای افراد مبتلا به بی اشتهایی و سوء تغذیه مفید است، زیرا مواد مغذی ضروری را فراهم می کند

 

Rate this post
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *